Tlenoterapia to leczenie polegające na dostarczaniu organizmowi dodatkowej dawki tlenu. Tlenoterapię wykorzystuje się w leczeniu chorób i stanów, w których dochodzi do niedotlenienia organizmu np:.w leczeniu schorzeń charakteryzujących się przewlekłą, postępującą hipoksją (niedobór tlenu).
Do zalet tlenoterapii, oprócz ograniczenia postępu chorób układu oddechowego, należy zaliczyć również poprawę samopoczucia, zwiększenie wydolności i odporności organizmu.Tlenoterapia łagodzi również inne dolegliwości takie jak: zaburzeniach snu, bóle i zawroty głowy.
Należy pamiętać że decyzja o podawaniu tlenu choremu powinna być bezwzględnie skonsultowana z lekarzem. TO LEKARZ powinien zakwalifikować pacjenta do tlenoterapii jak i ustalić dawkowanie tlenu.
DLT czyli – Domowe Leczenie Tlenem
Podawanie tlenu choremu do niedawana było możliwe jedynie w warunkach szpitalnych. Rozwój technologii spowodował możliwość prowadzenia terapii tlenowej
w warunkach domowych. Jednocześnie badania wykazały że domowe leczenie tlenem :
-poprawia parametry oddechowe
-podnosi możliwości aktywności fizycznej,
-stabilizuje nadciśnienie płucne
-usprawnia pracę układu nerwowego
-zapobiega chorobie zakrzepowo- zatorowej
-ma korzystny wpływ na choroby układu krążenia
-zmniejsza stres
-minimalizuje ryzyko wystąpienia depresji i stanów lękowych
-obniża wskaźnik hematokrytu
-ogranicza wydatki na hospitalizację chorych m.in. na POChP
Czym jest i jak działa koncentrator tlenu?
Koncentrator to urządzenie zasilane prądem o wadze od kilku kg do kilkudziesięciu kg. Zadaniem ich jest wychwytywanie i koncentracja tlenu z otaczającego nas powietrza.
Oba rodzaje koncentratorów różnią się przeznaczeniem, jak i parametrami technicznymi, lecz zasada działania jest taka sama. Koncentrator pobiera powietrze z otoczenia (gdzie zawartość tlenu sięga ok. 21 %) poprzez usunięcie azotu z powietrza, koncentruje zawartość tlenu do nawet 96 % . Tlen może być podawany z wykorzystaniem maski tlenowej lub kaniuli donosowej tzw. wąsów tlenowych.
Uwaga: BEZPIECZEŃSTWO PACJENTA
Koncentrator nie jest przeznaczony do ratowania lub podtrzymywania życia.Osoby w podeszłym wieku, dzieci oraz pacjenci o ograniczonych możliwościach porozumiewania wymagają dodatkowych urządzeń monitorujących ich stan. Jeśli pojawą się jakiekolwiek objawy świadczące o zmianie stanu pacjenta należy natychmiast porozumieć się z lekarzem.